14-20 Mart Beyin Farkındalık Haftası

14-20 Mart Beyin Farkındalık Haftası süresince biz inme araştırmalarının önemine odaklanıyoruz.

Her gün Avrupa'daki yeni ve heyecan verici inme araştırmalarına ilişkin bazı bilgileri paylaşacağız.

Bugün odak noktamız ANGIE.

Mikrorobotlar kullanılarak hedefe yönelik tedavi

Çoğu inme, beyindeki bir kan damarının bir pıhtı nedeniyle tıkanmasıyla meydana gelir. Bu pıhtı daha sonra beyindeki bölgelere oksijen ulaşmasını önleyerek beyin dokusunun ani ölümüne neden olur. İnme, dünya çapında önde gelen ölüm ve sakatlık nedenidir ve inme vakalarının önümüzdeki yıllarda artması beklenmektedir.

Bu tür inmelerin en yaygın tedavisi, damar yoluyla kan içine bir ilacın (rtPA adı verilir) enjekte edilmesi ve ardından pıhtıyı çözmeye çalışılması şeklindedir. Ne yazık ki, rtPA bu pıhtıları çözmede etkili olsa da, iç kanama, ödem ve daha pek çok yan etkisi vardır.

İnme tedavisinde doktorun beyindeki pıhtıyı çözmek için yeterli miktarda rtPA vermek ile yan etkilerinden kaçınmak için dozunu azaltmak arasında bir denge bulması gerekir. Bu yan etkiler ayrıca rtPA'nın kullanılabileceği süreyi ilk semptomlardan sonraki birkaç saatle sınırlar. Bu nedenle, birçok inme hiç tedavi edilemez.

ANGIE projesinde felç tedavisi için yeni bir yaklaşım geliştiriyoruz. Mikrorobotları manyetik olarak pıhtıya yönlendirerek, rtPA'yı doğrudan inme bölgesine iletebiliriz. Bu yaklaşım, kullanılan toplam rtPA miktarını 10.000 kat azaltırken, daha yüksek konsantrasyonlarda rtPA'yı doğrudan pıhtıya iletmemizi sağlar.

ANGIE teknolojisi, kan pıhtılarının daha hızlı çözülmesini sağlayacak, tedavi penceresini genişletecek ve tedavinin yan etkilerini azaltacaktır. Bunun hastaların yaşam kalitesini artıracağını ve inmeye bağlı ölümleri ve engelleri azaltacağını umuyoruz.

Daha fazla bilgi için lütfen web sitesini ziyaret edin: h2020-angie.eu/

Profesör Salvador Pané Vidal'ın araştırma hakkındaki konuşmasını dinleyin youtu.be/EKWhOufhr4M

Proje, 952152 numaralı Hibe Sözleşmesi kapsamında Avrupa Komisyonu tarafından finanse edilmektedir.