14-20 Mart Beyin Farkındalık Haftası

14-20 Mart Beyin Farkındalık Haftası süresince biz inme araştırmalarının önemine odaklanıyoruz.

Her gün Avrupa'daki yeni ve heyecan verici inme araştırmalarına ilişkin bazı bilgileri paylaşacağız.

Bugün odak noktamız SVDs@Target.

İnme ve demansın önlenmesi için müdahale hedefleri

Avrupa'da inme ve demans arasındaki bağlantıyı inceleyen araştırmacılar, altı yıllık çalışmalarını kısa süre önce tamamladılar ve bugün bize bulguları ve bulgularının gelecekteki etkileri hakkında daha fazla bilgi vermek için buradalar.

İnme ve demans, Avrupa'daki en ciddi sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Serebral küçük damar hastalıkları olarak bilinen küçük kan damarlarındaki hastalıklar, bu iki ana durum arasında merkezi bir bağlantı olarak ortaya çıkmıştır.

Serebral küçük damar hastalıkları inmelerin %30'undan, demans vakalarının %40'ından ve diğer birçok durumdan sorumludur. İnsan sağlığı üzerindeki bu derin etkiye rağmen, küçük damar hastalıklarına karşı etkili bir tedavi yoktur.

SVDs@target network’ü, yeni tedaviler geliştirmek ve nihayetinde inme ve demansın önlenmesine katkıda bulunmak amacıyla serebral küçük damar hastalıklarını daha iyi anlamak için Avrupa ve ABD'deki bilim insanları, akademik klinisyenler ve hastaları bir araya getirdi.

Neler buldunuz?

SVDs@target konsorsiyumu, hem serebral küçük damar hastalıklarına neyin neden olduğunu hem de serebral küçük damar hastalıklarının teşhis ve tedavisinin nasıl iyileştirilebileceğini araştıran araştırmacılardan oluşmaktadır.

Projedeki en önemli bulgulardan bir tanesi, Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG) taraması kullanarak serebral küçük damar hastalıklarını tanımlamak için yeni yollarının belirlenmesidir. Ayrıca serebral küçük damar hastalıklarının nasıl oluştuğu konusunda önemli bir adım keşfedilmiştir. Bu, serebral küçük damar hastalıkları için yeni tedaviler geliştirmek için gelecekteki klinik çalışmalarda kullanılabilir.

Sonraki adımlarınız nelerdir?

Proje Aralık 2021'in sonunda tamamlandı. Ancak, SVDs@target tarafından edinilen bilgiler, incelenmesi ve takip edilmesi gereken yeni fikirleri ve umut verici sonuçları ortaya çıkardığı için araştırma ortakları işbirliği yapmaya devam edecek. Şu anda yeni finansman fırsatları araştırılmaktadır ve bu araştırmanın sonuçları yayınlanacaktır.

Bu hastalar için ne anlama geliyor?

SVDs@target esas olarak laboratuvar temelli bir araştırma projesi olduğundan, hastalar uzun vadede fayda sağlayacaktır. Sonuçlar gerçekten umut vericidir ve klinik aşamalarda test edilebilmesi için daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir. Ancak, özellikle MRG bulguları, nörodejeneratif hastalıklar için klinik MRG tanısı açısında büyük önem taşıyacak ve klinisyenler ve araştırmacılar tarafından çok hızlı bir şekilde uyarlanabilecektir.

Profesör Geert Jan Van Biessels ve doktora öğrencisi Stanley Pham daha fazlasını açıklıyor: youtu.be/gkHggcW4NeA

Çalışma hakkında daha fazla bilgi için: https://www.svds-at-target.eu/


SVDs@target çalışması, 666881 sayılı hibe sözleşmesi kapsamında Avrupa Birliği'nin Horizon 2020 araştırma ve yenilik programından fon almıştır.